Магнієвий анод. Навіщо він потрібен?
Одна з деталей накопичувального електричного водонагрівача – магнієвий анод. Анод являє собою металевий штир з нанесеним на неї шаром в 10-30 мм. магнієвого сплаву. Магнієвий анод входить у комплектацію котла, і встановлений на внутрішній стор он фланця, поруч з Теном (в більшості випадків, в деяких випадках він розташовується і в інших місцях, наприклад, на верхній стінці внутрішнього бака). Він відіграє важливу роль у процесі захисту бака водонагрівача від корозії.
Одна з головних причин скорочення терміну служби водонагрівача - корозія внутрішнього бака. Перепади тиску і висока температура призводять до появи мікротріщин в емалевому покритті. Починається процес корозії. Найефективніший метод захисту від електрохімічної корозії - якісний (!) магнієвий анод. Анод необхідно міняти в середньому через 15 - 18 місяців, при технічному обслуговуванні (чищення) водонагрівача. Якщо експлуатація водонагрівача дуже інтенсивна, то частіше. Коли знос анода менше 40 % не потрібна заміна. Виникає питання: Як визначити ці 40 % ? Якщо на аноді глибокі раковини, сам метал пухкий, кришиться і осипається, то заміна необхідна. Ще можна порівняти зовнішній вигляд старого анода і нового.
Причини викликають корозію:
1. розчинений у воді кисень ( близько 5 мг/л. при високій температурі близько 12 мг/л. при низькій температурі )
2. солі, що додають воді агресивні властивості .
Корозія проходить в три етапи:
1. розчинений у воді кисень контактує з внутрішньою поверхнею бака ;
2. залізо бака має тенденцію до взаємодії з киснем (атом втрачає два електрони, перетворюючись на іон Fe ++ ) ;
3. іони заліза, вступаючи у взаємодію з киснем, залишають поверхню бака, утворюючи при цьому оксиди ( FeO ).
Таким чином, починається корозія бака, яка призводить до наскрізним дірок.
Молекули Молекули атом оксид заліза
розчиненого води заліза іржа
кисню
Для запобігання корозії бака використовують магнієві або титанові аноди.
Магнієвий анод:
Він перешкоджає корозії сталевого бака і є
додатковим засобом захисту до емалі або оцинкування.
Це називається катодним захистом. Термін служби анода залежить від якості, кількості, і температури готується води .
Анод необхідно перевіряти та замінювати по мірі зносу .
(1) Процес корозії йде з тією ж інтенсивністю,
але в першу чергу руйнується магнієвий анод (2),
а не стінки бака (1).
1. І залізо, магній мають тенденцію до взаємодії з водою, але магній більш активний, ніж залізо. Його атоми легше стають іонами, і це є вирішенням проблеми запобігання корозії бака .
2. Атоми магнію залишають анод, утворюючи оксид, в той час , як атоми заліза залишаються недоторканими, і бак не піддається впливу корозії.
- Обложений шар накипу на Тені, маючи низьку теплопровідність, перешкоджає нагріванню води, збільшує витрату електроенергії. Проблему становить також подальше видалення утворилася накипу з Тена при обслуговуванні водонагрівача. Використання магнієвого анода дозволяє позбутися від цієї проблеми. У результаті його взаємодії з іонами кальцію, які містяться у водопровідній воді, утворюється вже не тверда накип - СаС03, а пухка сіль MgC03 і магнію гідроксид - Мд(ОН)3, які легко видаляються з поверхні Тена і бака. Саме тому витрачений магнієвий анод необхідно своєчасно замінити новим. Відсутність анода в конструкції водонагрівача веде до швидкого виходу приладу з ладу.